Ako si vybrať správny strešný box

Chcete si kúpiť a používať strešný box (autobox) ?

 

Prvá vec čo potrebujete je strešný nosič!

Základný strešný nosič – 2 priečne nosné tyče na streche auta je to bez čoho sa nezaobídete. Bez tohto nosného systému to jednoducho nejde. Každý strešný box z našej ponuky alebo na trhu sa upevňuje o strešný nosič.

Na trhu máme už mnoho výrobcov strešných nosičov. Taktiež strešný nosič už môžete dostať do výbavy od predajcu pri kúpe nového vozidla.  Hlavný rozdiel čím sa líšia strešné nosiče je tvar a profilové rozmery nosných tyčí. Toto sú veľmi dôležité údaje, ktoré môžu ovplyvniť výber strešného boxu. Každý výrobca autoboxov používa iný upevňovací systém o tyče nosiča. Preto je vždy nutné si overiť kompatibilitu. Porovnať si šírku a výšku nosnej tyče s max. prípustnými rozmermi upevňovacieho systému strešného boxu. Pri nevhodnej kombinácii vzniká veľké riziko nehody a ohrozujete ako seba tak aj iných účastníkov dopravy.

Strešné boxy používajte iba v kombinácii s medzinárodne certifikovanými strešnými nosičmi.

Naša ponuka strešných nosičov je vám k dispozícii pod nasledujúcim linkom: https://www.autoboxy.sk/stresne-nosice/

Hliníkové strešné nosiče sú väčšinou vybavené T-drážkou. Strešné boxy je možné uchytiť aj do T-drážky. Výrobcovia na toto upevnenie poskytujú T- adaptér (4 x - T skrutky, podložky a matice.)

 

Strešný nosič už máme. Môžeme sa pozrieť na strešné boxy.

Pri výbere strešného boxu záleží na tom na čo ho budete používať. Čiže treba brať do úvahy niekoľko základných vecí. Aké sú rozmery vašej batožiny či dĺžka lyží ? Aká je hmotnosť batožiny, ktorú chcete prepravovať? Koľko batožiny či lyží chcete zmestiť do strešného boxu ? Aký  máte model automobilu ?

 

Aké sú rozmery batožiny, ktorú plánujete prepravovať?

Je dobré si lyže, batožinu či detské kočíky premerať a potom si box vybrať približne podľa vnútorných rozmerov. Pri lyžiach je určite lepšie vybrať dlhší box. Ak máte lyže do 175-180 cm tak vonkajšia dĺžka boxu by mala byť minimálne 190-195 cm. Pri preprave batožiny sú širšie boxy ideálnejšie. Maximálne vnútorné rozmery pri viacerých modeloch nezaručia, že sa vám tam napr. lyže zmestia, preto je dobré orientovať sa podľa odporúčania výrobcu. Veko strešného boxu je aerodynamicky tvarované, čo znamená, že výška boxu nie je rovnomerná. Preto ak chcete prepravovať kufre alebo kočíky, je ideálne si box na predajni vyskúšať, prípadne kontaktovať predajcu. Strešné boxy sú vybavené aj rôznymi vzperami a výstuhami, ktoré majú vplyv na využitie vnútorného priestoru.

Aká je hmotnosť batožiny, ktorú chcete prepravovať?

Nosnosť strešných boxov je na úrovni 50-75 kg, záleží presne od modelu. Čo je ale dôležitejšie, je priamo nosnosť strechy vášho auta. Nikdy neprekračujte maximálnu nosnosť strechy určenú výrobcom vášho vozidla. Tento údaj nájde v technickom preukaze. Myslite na to, že do celkovej hmotnosti prepravovaných vecí musíte zarátať i hmotnosť strešného nosiča (priečnikov) i strešného boxu.

Koľko batožiny sa zmestí do strešného boxu?

Strešné boxy sú dostupné v rôznych tvaroch a veľkostiach. Tak pred tým, než si niektorý kúpite, spravte si zoznam vecí, ktoré v ňom budete prepravovať. V ponuke nájdete boxy s objemom od 300 do 600 l.

 

Ktorý strešný box je najvhodnejší pre moje auto ?

Prvá vec, ktorá vás napadne je asi otázka dizajnu a farby. Takže sa rozhodnite pre box, ktorý vám ladí s dizajnom vášho auta. Či už to bude nízky aerodynamický box v športovom dizajne, alebo vyšší - robustnejší box, kde ale máte k dispozícii viac priestoru. Veľmi pekne box pasuje autu, ak je približne v dĺžke strechy. Samozrejme, na prvom mieste je vaša potreba extra priestoru, či dizajn?

 

 

 Vo farbách veľmi veľa na výber nie je. K dispozícii sú modely v lesklých alebo matných (drsný povrch – bez lesku) farbách. V ponuke lesklých farieb nájdete čiernu, striebornú, titanovú či bielu. Matné sú väčšinou antracitové tmavé a šedé. Lesklé vyzerajú exkluzívnejšie avšak sú drahšie.

 

Druhá vec, ktorá je veľmi dôležitá. Vyberte si taký strešný box, ktorý nebude zavadzať zadným dverám auta pri ich úplnom otvorení.  Táto situácia nastáva hlavne pri dlhších modeloch, kde zadná časť boxu presahuje nad zadné dvere. Pri otváraní môžu dvere narážať do strešného boxu čo je veľmi nežiadúce. Môžete si prachom na dverách naneseným z cesty šúchať box i sklo či zadný spojler na dverách. Prístup do kufra môže byť tiež obmedzený. Ak je to možné snažte sa tomu vyhnúť výberom správneho modelu. Pri niektorých modeloch automobilov sa tomu žiaľ nevyhnete. Stretávame sa s týmto prípadom hlavne u ázijských automobiliek. Dôvodom je umiestneniu zadného priečnika na streche nevhodne ďaleko v zadnej časti strechy. V niektorých prípadoch pomôže i vyšší strešný nosič, kedy box bude vo vyššej polohe a dverám sa vyhne. Niekedy i strešný nosič od iného výrobcu.

Presah strešného boxu nad predným oknom nie je dizajnovo najprívetivejší, ale technicky pri používaní boxu nevadí. Z uhlu pohľadu vodiča box nezavadzia vo výhľade. Nemusíte sa obávať, že box bude zavadzať pri výhľade npr. na semafór.   Pri autách typu Kombi, SUV, MPV, Van sa presahu môžete vyhnúť. Pri sedanoch či hatchbakoch sa určitému presahuhu poväčšine nevyhnete. Predný priečnik býva umiestnený cca 30 cm od predného skla, tak pri priemernej dĺžke boxu 190 cm presah nad okno bude. Pri mnohých modeloch automobilov, sa zadné dvere otvárajú hlbšie do strechy. Vtedy je treba box viac posunúť dopredu a vzniká tiež presah nad predné sklo. Ako sme už spomenuli, pri používaní strešného boxu vás presah nad predné sklo či šoférovaní neobmedzuje.

V skratke vyberte si pre vás ideálnu veľkosť-objem, zlaďte si farbu, dizajn a funčnosť.

 

Ďalšia dôležitá vec pri výbere strešného boxu je jeho funkčnosť.

Pojem funkčnosť v tomto prípade predstavuje, systém otvárania, uchytenia o strešný nosič a uzamykania. Všetky boxy z našej ponuky sú vybavené modernými funkciami.

 

Otváranie a zatváranie strešných boxov.

Otváranie a zatváranie je základnou funkciou, ktorá musí fungovať perfektne. Strešné boxy z našej ponuky sú vybavené otváraním z jednej alebo obidvoch strán.

Jednostranné otváranie majú iba užšie boxy do 65 cm. Pri tejto šírke boxu, obojstranné otváranie nie je moc potrebné. Montáž aj prístup k veciam je komfortný. Vo veľa prípadoch je lepšie si užší strešný box umiestniť na streche viac na kraj tyčí strešného nosiča, nie na stred. Pretože ak ho dáte do stredu, prístup k prepravovaným veciam i montáž môže byť kvôli šírke strechy komplikovanejšia. Zo zeme či prahu dverí doň nedočiahnete a to môže byť i obojstranne otvárateľný. Na tyčiach nosiča vám zostane miesto napr. aj pre bicykle alebo sánky. Jednostranné otváranie je vždy z pravej strany boxu, na strane auta od spolujazdca. Pravá strana je vybraná preto, aby ste prepravované veci vykladali bezpečne od krajnice cesty.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt obojstranné otváranie hapro trivor

Obojstranné otváranie je u širších boxov nad 65 cm nutnosťou. Tým, že si môžete otvoriť box z ľava i z prava bude mať príjemný prístup k montážnym systémom. Veľmi to zjednoduší montáž. Prístup k prepravovaným veciam je tiež super, dočiahnete komfortne všade.  Pri vykladaní a nakladaní batožiny - lyží na ceste z ľavej strany treba byť obozretný. Komunikácie využívajú aj iný účastníci dopravy.

 

Funkciu otvárania a zatvárania podporujú takzv. vzpery. Thule, Hapro a Atera používajú vzpery, ktoré majú dvojitú funkciu. Pri otváraní vám tlačia veko nahor a naopak pri zatváraní tlačia veko nadol do správnej polohy, do uzamykacích bodov. Pri otvorení pevne držia veko boxu v otvorenej polohe. Hakr požíva kovové strunové vzpery.

Thule

Hapro

Hakr

 

Uzamykanie strešných boxov.

Každý strešný box je uzamykateľný. Strešné boxy z nášho sortimentu sú vybavené centrálnym niekoľko bodovým uzamykaním. Systém je jednoduchý. Pootočením kľúčika potiahnete tiahlo uzamykacej lišty, ktorá zaistí – zamkne úchyty veka v uzamykacích bodoch. Kľúčik pootočíte len ak sú všetky poistky v uzamykacích bodoch zatlačené – čiže box je správne privretý. Po uzamknutí a vybratí kľúča samotná zámková vložka (cylinder) zaistí tiahlo v zamknutej polohe. Centrálne uzamykanie sa používa kvôli jednoduchosti a rýchlosti zaistenia veka v správnej bezpečnej polohe. Stačí len pootočiť kľúčom.

Thule

Hapro

Hakr

Thule, Hapro i Hakr majú všetkyy vnútorné komponenty zamykania, samozrejme okrem vložky (cylindra) a uzamykacej lišty z kvalitných odolných plastových materiálov. Kovové puzdra zámkových cylindrov Thule nepoužíva viac ako 15 rokov, Hapro u svojich modelov viac ako 5 rokov. Hakr kovové puzdra cylindrov nepoužíval pri centrálnom uzamykaní nikdy. Z osobných skúseností vieme, že celo-kovové zámky sú viacej citlivé na vlhkosť - viac oxidujú. V minulosti sa stávalo zákazníkom, že keď pred sezónou po dlhšom čase vytiahli box z garáže zistili,  že zámok bol nefunkčný (zaoxidoval). Takže o zámky a to o všetky typy sa treba poriadne postarať. Vždy pred dlhším uskladnením, box poriadne vysušiť a zámok premazať-prestreknúť kvalitným sprejom na zámky.

Thule

Hapro

Hakr

Nový typ centrálneho uzamykania prináša Thule – Slide lock a Hapro/Atera SafeGuard. Princíp týchto typov uzamykania je rovnaký. Pre otvorenie strešného boxu najskôr odomknete zámok. Tým odistíte u Thule zasúvacie tlačidlo u Hapro/Atera páčku podobnú ako na dverách auta. Zatiahnutím tlačidla či páčky uvoľníte veko z uzamykacích bodov a aktivujete zdvíhacie body. Veko sa podvihne o pár centimetrov, tým zapôsobí na vzpery boxu. Pretlačí ich do otváracej sily, čím je otvorenie boxu ľahšie. Pri zatváraní iba zatlačíte veko naspäť do uzamykacích bodov. Zámky kliknú (zvuk klik), tlačidlo a páčka sa zasunú naspäť do pôvodnej zamknutej polohy, pootočíte kľúčik – zaistíte tlačidlo/páčku.

Thule

Hapro-Atera

 

Tento nový uzamykací systém zjednodušuje otváranie a predchádza tomu, aby ste nevyrazili na cestu s otvoreným strešným boxom. Stretli sme sa s týmito prípadmi, keď v zhone pri balení, zákazníci iba privreli veko, ani ho nezamkli, nechali kľúčik v zámku v otvorenej polohe a vyšli na cestu. Následky si viete predstaviť, zničený strešný box je len ten najlepší koniec.

Zámky na strešnom boxe v plnia hlavne úlohu uzamknutia veka o dno boxu. Tým sú vaše veci chránené pri preprave. Strešný box sa uchytáva z vnútornej strany, takže odobratie boxu či vecí z boxu pri zamknutom stave nie je možné. Treba brať ale do úvahy, že strešné boxy sú z plastu. Pripravený zlodej vám strešný box otvorí, aj keď máte akýkoľvek typ zámku. Pre to je vhodné nenechávať cenné prepravované veci dlho  boxe a parkovať na čo najbezpečnejších miestach.

 

Uchytenie strešných boxov o strešné nosiče.

Ako už sme spomínali, je veľmi dôležité aby bol systém uchytenia strešného boxu kompatibilný s profilom tyče strešného nosiča. Takže musí spĺňať určité prípustné rozmery. V našej ponuke nájdete strešné boxy Hapro, Atera, Thule, Hakr Brno.

Hapro a Atera používajú čeľusťové upínacie systémy. Pri modely Hapro Carver je to Master-Fit s max rozmermi 95x38 mm. Pri modeloch Hapro Traxer, Hapro Zenith, Hapro Trivor, Hapro Cruiser, Hapro Nordic, Atera Casar je to Premium-Fit obohatený o indikátor uťahovacieho momentu. Pri dosiahnutí potrebného momentu, matica začne preklikávať. (klik-zvuk). Tento systém je vhodný tiež pre tyče s rozmermi max. 95x38 mm. Upevňovacie čeľusťové systémy ovládate z vnútornej strany boxu, nešpiníte si ruky a montáž trvá zopár sekúnd.

 

Thule používa na svojich boxoch tiež upevňovacie čeľusťové systémy. Pri modeloch Thule Pacific je to Fast-Grip pre max. rozmery tyče nosiča 90x38 mm. Pri Modeloch Thule Touring je to modernejší Fast-Click s indikátorom uťahovacieho momentu. Max. rozmery taktiež 90x38 mm.

 

Pri modeloch Thule Dynamic, Thule Motion XT, Thule Force, Thule Excelence, Thule Vector sa používa najnovší znížený čeľusťový systém s indikátorom uťahovacieho momentu Power-Click. Tu Thule uvádza max. rozmery pre tyče strešného nosiča 80x30 mm.

 

 

Výrobca Hakr Brno používa štandardne vo svojich boxoch Hakr Magic Line klasické U profilové upínanie s krídlovými maticami M6. U profil o šírke drôtu 6 mm je vhodný pre strešné nosiče s max. rozmerom 40 x 82 mm.

Ako voliteľné upínanie máte možnosť u modeloch Magic Line 370, Magic Line 400 a Magic Line 450 použiť čeľusťové rýchloupínanie Hakr Clamp pre max. rozmery nosiča 85x30 mm.

Verzia boxov Strong je týmto systémom vybavené štandardne.

 

 

 

Hliníkové nosné tyče strešných nosičov na našom trhu sú väčšinou vybavené T-drážkou. Strešné boxy je možné uchytiť pomocou T-adaptérov aj do týchto drážok, pokiaľ to výrobca odporúča. Z našej ponuky je možné uchytiť do drážky strešné boxy Thule, Hapro, Atera i modely Hakr ML 370, 400, 450. T-adaptéry sa dodávajú zvlášť, nie sú súčasťou balenia. Uchytenie do T-drážky nie je až také komfortné ako s čeľusťovým uchytením.

 

Z akých materiálov sú strešné boxy ?

Strešný box je zjednodušene povedané výrobok, ktorý sa skladá hlavne z 2 lisovaných termo-plastových dosiek.

Na spodnú časť - dno používajú výrobcovia väčšinou ABS v čiernej farbe. Nakoľko má spodná časť nosnú funkciu, používa sa silnejší -  hrubší materiál. Na hornú časť – veko, ktoré ma kryciu funkciu už sa používajú kombinácie termoplastov. Hlavne kvôli odolnosti voči UV žiareniu a dizajnu. Vlastnosti týchto materiálov majú zabezpečiť dlhodobú stálosť ako farby tak aj pevnosti materiálu. Ide kombinácie materiálov ABS/PMMA, ABS/ASA, a iné. Hrúbka materiálu býva od 4 do 5 mm. Uvedené hrúbky materiálov sú pre plastové dosky takzvane v surovom stave. Termotvarovaním sa plastové dosky pri vysokej teplote vákuovo naťahujú na formu, čím sa výsledná hrúbka materiálu - dosky mení. Hrúbka sa mení individuálne podľa tvaru formy. Výsledná hrúbka materiálu môže byť aj o 2 mm tenšia.


 

 

Na celkovú pevnosť strešného boxu nemá vplyv len hrúbka materiálu. Veľmi dôležitá je práca inžinierov pri konštruovaní formy. Kvalitne prepracovaná forma dodá strešnému boxu dôležitú potrebnú pevnosť.

Plastové materiály pre strešné boxy v našej ponuke sú všetky vyrábané v EU. Thule používa materiál od rakúskeho výrobcu, Hapro i Atera používajú materiál z tej istej fabriky z Rakúska a čisté PMMA dostky od dodavateľa z Veľkej Británie. Hakr Brno používa materiál od talianskeho výrobcu.

Nepoznám na trhu výrobcu, ktorý by používal vyslovene nevhodný materiál. I strešné boxy v najlacnejších cenových skupinách sú vyrobené z materiálov, ktoré majú dôležitú stálosť a odolnosť. Stretávame sa s boxami z týchto skupín, ktoré majú 10 a viac rokov a stále slúžia svojim majiteľom.

Kvalita musí podliehať prísnym normám a boxy musia mať certifikáty kvality, aby sa na cesty dostali iba bezpečné produkty. Tieto certifikáty kvality vydávajú renomované spoločnosti ako TUV, GS, Dekra a iné.

 


 

 



- Späť na zoznam