Aký nosič bicyklov si vybrať?

Zima sa nám pomaly končí a nastáva nám jarné obdobie. Obdobie kedy začíname navštevovať chalupy a blíži sa čas dovoleniek. Určite ste už uvažovali nad tým, ako si zo sebou pribaliť bicykel. Existuje viacero možností, my si preberieme prepravu bicykla na strešnom nosiči a na nosiči na ťažné zariadenie. Okrem prepravy bicykla na nosiči ho môžeme samozrejme, prepravovať aj v interiéri auta. Takáto preprava je vhodná len na krátke vzdialenosti, a to len v prípade ak zo sebou berieme len jeden bicykel. Prvou nevýhodou takejto prepravy  je to, že bicykel je prepravovaný na ležato, na čo nie je vôbec stavaný. Počas cesty sa natriasa a pôsobia naň vibrácie ktoré ho môžu poškodiť. Ďalším problémom je bezpečnosť, voľne umiestnený v batožinovom priestore vozidla môže pri prudkom brzdení preletieť do prednej časti vozidla a zraniť posádku.

Teraz sa bližšie pozrieme na ďalšie dva spôsoby prepravy bicyklov, povieme si ich výhody aj nevýhody, či už po strane ekonomickej alebo technickej.

Strešné nosiče bicyklov

Nosiče na bicykle na strechu sú najobľúbenejším spôsobom prepravy bicyklov. Sú to najlacnejšie nosiče na trhu. Je cena a preprava týmto spôsobom naozaj výhodná?

Cena za strešné nosiče bicyklov sa pohybujú zhruba od 50 do 300 €. Tento typ nosiča sa montuje na štandardné strešné nosiče. Podľa konkrétneho typu vieme na streche prepraviť dva až štyri bicykle. Ich počet závisí od vyhotovenia produktu. Pri výbere konkrétneho by sme mali do úvahy vziať nosnosť strechy automobilu. Vo väčšine prípadov sa jedná o 75 kg. Podrobnejšie informácie nájdete v technickej dokumentácii k vozidlu. Pri sčítaní hmotností by sme nemali zabudnúť na hmotnosť priečneho nosiča, nosiča a samotných bicyklov.

Pri tomto druhu prepravy je potrebné rátať s vyššou spotrebou paliva. Pri 90 km/h to je o tretinu pri 130 km/h to je o polovicu. Pri jazde s takýmto nákladom, je potrebné myslieť na to, že sme vyšší ako obvykle a dávať si pozor na podjazdy a na vstupy do podzemných garáží. Ak na to zabudneme môžeme o svoj cenný náklad prísť.

Nosiče bicyklov na ťažné zariadenia

Tento spôsob je pre vyššie počiatočné náklady finančne náročnejší, ale výsledný efekt je spojený s nízkou spotrebou paliva, výborným komfortom prepravy a praktickosťou tohto riešenia sa nedá nijako nahradiť.  Preto je tento spôsob prepravy vhodný pre tých, čo bicykle prepravujú pravidelne. Podmienkou je mať ťažné zariadenie (guľu), a mnohých spočiatku toto odradí. Z pohľadu najnižšieho nárastu spotreby paliva sa investícia do ťažného zariadenia oplatí. Nehovoriac o tom, že ťažné zariadenie využijete aj na prepravu prívesného vozíka. Výhodou tohto systému je nie len jednoduchá montáž samotného nosiča, ale aj bicyklov a manipulácia s nimi, zvládne bez väčších problémov aj nežnejšia časť nášho rodu.

Okrem jednoduchšej manipulácie s nosičom umožňujú drahšie modely odklopenie nákladu a tým jednoduchý prístup do kufra. Druhou nespornou výhodou je to, že máme voľnú strechu na ktorú môžete umiestniť ďalší náklad alebo strešný box.

Pri výbere nosiča na ťažné zariadenie by sme si mali predovšetkým sledovať váhu ktorú unesie naše ťažné zariadenie vo väčšine prípadov je to 75 kg. Lacnejšie modely kúpite už od 200 €, tie drahšie ktoré umožňujú aj vyklápanie sa pohybujú v cenách do 650 €.- Späť na zoznam
Pravý blok - najbližšia predajňa
Pravý blok - sociálne siete